Przejdź do treści

Góra Parkowa zaprasza na fajfy – tradycyjne potańcówki w stylu lat 20.

Od 2 lipca, w każdy wtorek i piątek na Górze Parkowej w Krynicy – Zdroju organizowane będą fajfy – potańcówki, których tradycja sięga lat 20. Polskie Koleje Linowe nie zapominają też o najmłodszych – na lato specjalnie dla rodzin z dziećmi przygotowano Wakacyjne Niedziele na Górze Parkowej, a podczas nich m.in. pokazy baniek mydlanych, konkursy z nagrodami i malowanie twarzy.

Muzykę na żywo, ruch na świeżym powietrzu oraz chwilę wytchnienia przy wyśmienitych deserach  w Cafe Parkowa – to wszystko, poza przejazdem koleją linowo – terenową, PKL oferują gościom Góry Parkowej.

Fajfy na Górze Parkowej

W każdy wtorek i piątek wakacji, w godz. 14-17 amatorzy tańca będą mogli wziąć udział w fajfach – tradycyjnych potańcówkach. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne. Do wspólnej zabawy organizatorzy zapraszają chętnych w każdym wieku. Co ciekawe, każdy uczestnik może mieć wpływ na wybór playlisty na tę imprezę. Wystarczy dołączyć do fanów profilu PKL Góry Parkowej na Facebooku i zagłosować na ulubioną piosenkę.

Tradycja fajfów, czyli potańcówek na świeżym powietrzu kultywowana jest na Górze Parkowej od wielu lat. Zawsze chętnie brali w nich udział kuracjusze i goście uzdrowiska. Z materiałów archiwalnych wiemy, że zwyczaj ten powstał we wczesnych latach działalności kolei na Górze Parkowej. Fajfy tradycyjnie odbywały się właśnie w porze poobiedniej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego organizowano je w restauracji Chorążówka. Kiedy w 1937 r. wybudowano kolej, imprezy przeniosły się do restauracji zlokalizowanej na szczycie góry.

– Postanowiliśmy nawiązać do tej tradycji i takie właśnie dancingi organizujemy na Górze Parkowej. Chcemy przenieść odwiedzających kolej i park zdrojowy w lata 20. i sprawić, by poczuli klimat świetności międzywojennej Krynicy – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Więcej o fajfach i Krynicy-Zdroju lat międzywojennych można dowiedzieć się dzięki ,,Gazecie Góra Parkowa rok 1937″.  Biuletyn przenosi czytelnika do dni, kiedy pierwszy wagonik wjechał na szczyt góry. Gazetkę można otrzymać bezpłatnie przy dolnej i górnej stacji Góry Parkowej, jest także dostępna w wersji elektronicznej na stronie www.pkl.pl.

Wakacyjne niedziele dla całych rodzin

Oprócz imprez muzycznych, Polskie Koleje Linowe zaplanowały wiele innych, letnich  atrakcji. Na rodziny z dziećmi czekają Wakacyjne Niedziele na Górze Parkowej – od 14 lipca, do końca wakacji, najmłodsi goście mogą liczyć m.in. na pokazy baniek mydlanych, konkursy z nagrodami i malowanie twarzy. Niezapomnianych emocji dostarczą też Rajskie Ślizgawki i zjeżdżalnia pontonowa. Gdy dzieci będą się bawić z animatorami, rodzice mogą odpocząć na darmowych leżakach przy kawie w Cafe Parkowa. 7 lipca i 10 sierpnia Górę Parkową odwiedzi też Holi Festiwal – święto kolorów z oryginalnymi, kolorowymi proszkami Holi w 9-ciu kolorach i kolorową watą cukrową.

/źródło: Biuro Prasowe PKL