Przejdź do treści

XXII edycja Hydroprezentacji zakończona sukcesem!

To były 3 dni pełne wykładów, prelekcji i wymiany doświadczeń, a wszystko pod przewodnim tematem „Bezpieczeństwo i Współpraca”. W piątek 15 marca w Krynicy Zdroju zakończyła się XXII edycja Hydroprezentacji – corocznej konferencji, na której czołowi przedstawiciele firm wodno-kanalizacyjnych debatują o najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą.

Konferencję otworzył wykład Stanisława Krusza, prezesa zarządu Katowickich Wodociągów, poświęcony udziałowi firmy w Szczycie Klimatycznym ONZ – jednym z największych zorganizowanych w Polsce wydarzeń międzynarodowych, które odbyło się w grudniu 2018 roku. COP24 był ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i z zakresu bezpieczeństwa – w końcu do Katowic zjechały delegacje ze 190 krajów, łącznie ponad 20 tys. osób. – Przygotowania trwały przez kilka miesięcy, a samo zadanie wymagało od nas dużej dyscypliny, wysokich kompetencji i zaangażowania 1/3 załogi. Trzeba było być w ciągłej gotowości, w razie, gdyby doszło do awarii, cały czas monitorować jakość wody, a także współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – mówił Stanisław Krusz, prezes zarządu Katowickich Wodociągów.

Bezpieczeństwo i współpraca
Tematem przewodnim XXII edycji sympozjum były współpraca i bezpieczeństwo. Podczas prelekcji i warsztatów współpraca omawiana była w dwóch kontekstach. Pierwszy dotyczył wymiany wiedzy, doświadczeń, wzajemnego uczenia się i zdobywania odpowiednich kompetencji, natomiast drugi współpracy między firmami i wdrażaniu innowacji. Temu ostatniemu poświęcony był m.in. wykład Aleksandry Konderak z Dąbrowskich Wodociągów, poświęcony największej od 30 lat operacji wodociągowej w Dąbrowie Górniczej. Drugim tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo związane z gwarancją ciągłych dostaw wody, ale także zupełnie nowych zagrożeń, związanych z nowoczesnymi technologiami, czyli cyberbezpieczeństwem. To właśnie o nim mówił w swoim wykładzie Jakub Mrugalski z Niebezpiecznik.pl uznając cyberzagrożenia za jedno z najważniejszych wyzwań w najbliższych latach dla firm wodociągowych. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieliły się z uczestnikami konferencji warszawskie wodociągi.

Hydroprezentacje rosną w siłę

Podczas Hydroprezentacji, oprócz tradycyjnie poruszanych tematów jak wodociągi i kanalizacja pojawiły się również kwestie związane z oczyszczalniami (efektywność energetyczna) i badaniami laboratoryjnymi (dlaczego koniecznym jest badanie wyników badań), które cieszyły się dużym zainteresowaniem. – Konferencja z roku na rok rozrasta się nie tylko tematycznie, ale także jeśli chodzi o uczestników – przyjeżdżają przedstawiciele firm wodociągowych z całego kraju. To nas niezwykle cieszy, bo widać, że w branży istnieje głęboka potrzeba rozwoju, wymiany doświadczeń i współpracy – powiedział Andrzej Malinowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Wśród wykładów, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem były także te, które nie są ściśle związane z branżą wodno-kanalizacyjną. Ale nie mogło być inaczej, jeśli jednym z prelegentów jest Jurek Owsiak – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aspektom wizerunkowym poświęcony był z kolei wykład Stylemana – jednego z najlepszych w Polsce ekspertów męskiej elegancji, czyli Ireneusza Korzeniewskiego, człowieka wielu pasji, z których najważniejsze to moda męska i motocykle.

Organizatorami konferencji Hydroprezentacje XXII 2019 były: Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach. Partnerem merytorycznym Politechnika Śląska, partnerami branżowymi: Katowickie Wodociągi i Dąbrowskie Wodociągi. Sponsorami Fabryka Armatur Jafar, Złote Runo, Saint-Gobain PAM i Amiblu.

Organizatorem technicznym była agencja public relations Grupa PRC.