Przejdź do treści

Rezerwując miejsce na Sylwestra, uważaj na potencjalnych oszustów!

Zima w Krynicy-Zdroju - fot. Maciej Berowski


Przed nami ostatnie dni roku i czas wyjazdów na Sylwestra. Wielu z nas poszukuje okazji na wyjątkowy wyjazd. Jednak warto pamiętać, że w pośpiechu możemy paść ofiarą oszustów. Zachowaj ostrożność podczas rezerwacji noclegu, unikając tym samym ewentualnych rozczarowań i strat finansowych.

W Internecie znajdujesz atrakcyjną ofertę pobytu w hotelu, apartamencie lub pensjonacie, rezerwujesz termin, wpłacasz zaliczkę, po czym kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa, a Ty zostajesz bez pieniędzy i wymarzonych wczasów. Tak najczęściej wyglądają przypadki oszustwa na tzw. wirtualny pensjonat. Dlatego też, zanim podjęcie decyzji o rezerwacji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek:

  1. Korzystajmy z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów, apartamentów, bądź sprawdzonych portali z ogłoszeniodawcami.
  2. Szczegółowo sprawdźmy informacje dotyczące danego obiektu, zbierając możliwie najwięcej informacji.
  3. Bądźmy czujni, jeśli ogłoszenie zawiera zbyt mało informacji, zwłaszcza gdy podany jest tylko numer telefonu komórkowego.
  4. Nie dajmy się zwieść atrakcyjnym ofertom o niskiej cenie i wysokim standardzie – potrafią być to miejsca, które w rzeczywistości nie istnieją.
  5. Nie ufajmy wyłącznie pozytywnym opiniom zamieszczonym na stronie obiektu – poszukajmy opinii w innych źródłach.
  6. Nie podejmujmy decyzji pod presją czasu – pośpiech może skutkować brakiem rozwagi.
  7. Jeśli wpłacamy zaliczkę, korzystajmy z przelewu bankowego i żądajmy wystawienia faktury, rachunku lub paragonu.
  8. Dokładnie archiwizujmy całą dokumentację związana z transakcją, włączając potwierdzenia przelewów oraz korespondencję e-mailową.