Przejdź do treści

Policyjni będą pilnowali bezpieczeństwa na stokach narciarskich

Sadeccy policjanci na stoku w Krynicy - foto. KMP Nowy Sącz

Od dzisiaj na sześciu stokach narciarskich: w Krynicy-Zdroju, Wierchomli, Rytrze i Tyliczu nad bezpieczeństwem będą czuwali policyjni narciarze z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Akcja potrwa do zakończenia ferii zimowych, czyli do 25 lutego.

Policjanci na stokach będą pilnowali bezpieczeństwa i zapobiegali narażeniu na utratę zdrowia i życia, funkcjonariusze będą zapobiegli również bójkom i kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego.

Niestety do kradzieży na stokach i w ich rejonie dochodzi często z nieuwagi samych poszkodowanych. Narciarze schodząc ze stoku by zjeść ciepły posiłek czy skorzystać z toalety w lokalu gastronomicznym, zostawiają narty czy inny sprzęt narciarski przed lokalem bez żadnej opieki. Nie proszą nikogo o jego popilnowanie, jak również nie umieszczają w lokalu w miejscu do tego wyznaczonym. Takie sytuacje prowokują złodziei do działania, dlatego też już sama obecność policjantów na stoku zadziała prewencyjnie, ponieważ złodziej, który zamierza wykorzystać taką sytuację, nie odważy się na kradzież pod czujnym okiem funkcjonariuszy.

Policjanci będą też wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Za takie przewinienie ustawodawca przewidział karę grzywny (zgodnie z treścią art. 24 kodeksu wykroczeń od 20 zł do 5 tys. zł).
Dbając o bezpieczeństwo narciarzy, policjanci będą też zwracać uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa, regulamin stoku, czy też nie korzystają z kasku ochronnego, do którego używania zobowiązane są osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia.

W ramach służby na stoku, policjanci będą też ścisłe współpracować z ratownikami GOPR-u, wspomagając ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków.

W razie wszelkiego rodzaju przypadków łamania prawa czy wystąpienia wydarzenia nadzwyczajnego, należy kontaktować się z Policją pod nr tel. 997 lub z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 lub 601 100 300.

Zdjęcie: Komisariat Policji w Krynicy-Zdroju