Przejdź do treści

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu na południu kraju

parasol, deszcz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu na południu Polski.

Według komunikatu IMGW, intensywne opady deszczu są spodziewane na terenie Powiatu Nowosądeckiego we wtorek w ciągu dnia oraz w nocy z wtorku na środę. Prognozy przewidują opady o natężeniu umiarkowanym i silnym, które mogą osiągnąć wysokość od 90 mm do 110 mm. Tak obfite deszcze mogą prowadzić do lokalnych podtopień, zalania dróg oraz innych poważnych utrudnień.

Opadom deszczu będą towarzyszyć burze z porywami wiatru dochodzącymi do 65 km/h. Możliwy jest również grad, co dodatkowo zwiększa zagrożenie dla mieszkańców i ich mienia.

IMGW oceniło prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów deszczu na 80%. Stopień zagrożenia określono na trzeci (w skali trzystopniowej), co oznacza najwyższy poziom alarmu. Ostrzeżenie trzeciego stopnia sygnalizuje, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi oraz mienia.

/źródło: IMGW