Przejdź do treści

„Nikifor muzyką malowany” – koncert w Muzeum Nikifora

Fot. Piotr Droździk

12 kompozycji malowanych dźwiękiem, inspirowanych twórczością Nikifora – Epifaniusza Drowniaka – zabrzmiało w sobotę w willi Romanówka w Krynicy – Zdroju, gdzie mieści się Muzeum Nikifora. Na koncercie „Nikifor muzyką malowany” zgromadzili się miłośnicy twórczości krynickiego artysty, znanego na całym świecie przedstawiciela prymitywizmu.

Zebranych na koncercie gości przywitała Anna Florek z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu a postać Nikifora przybliżył pokrótce kustosz Muzeum Nikifora w Krynicy – Zdroju Zbigniew Wolanin.

Człowiek ten jest dzisiaj uznawany za jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu sztuki art brut, jest na pewno najwybitniejszym najsłynniejszym artystą łemkowskim – mówił Zbigniew Wolanin.

My muzealnicy wiemy o tym, że różni artyści inspirują się twórczością tego wybitnego łemkowskiego malarza. Warto wspomnieć tutaj malarzy z Edwardem Dwornikiem na czele, to oczywiste że malarze inspirują się twórczością innego malarza. Ale nie tylko; trzeba wspomnieć Zbigniewa Herberta, Jerzego Harasymowicza – wybitnych poetów, którzy dedykowali swoje wiersze Nikiforowi – wyjaśniał Wolanin.

W przypadku Rafała Boniśniaka, muzyka, perkusisty, wybranych dwanaście prac Nikifora posłużyło jako fundament do skomponowania dwunastu utworów muzycznych, będących autorską wizją jego twórczości. Tytuły tych utworów to jednocześnie tytuły prac Nikifora, np. „Cerkiew”, „Fabryka dolarów”, czy też „Pejzaż beskidzki”.

– Użyta przy komponowaniu paleta barw muzycznych i instrumentarium w odniesieniu do prac Nikifora wykreowała niesamowitą przestrzeń, będącą niezwykłym spotkaniem artystów z dwóch różnych światów. Te przenikające się światy to fascynująca podróż koleją z tamtych lat, poprzez wzgórza Beskidu Sądeckiego, do zapomnianych cerkwi, czy eklektycznej Wieży Babel – mówi Rafał Boniśniak.

– Obrazy opowiedziane dźwiękiem dają możliwość przyjrzeć się na nowo pracom Nikifora i jego niezwykłej przenikliwości w obserwacji świata – dodaje.

W składzie zespołu wystąpili:

Rafał Boniśniak -perkusja, instrumenty perkusyjne

Mirosław Bogoń – instrumenty klawiszowe, akordeon, lira korbowa

Tomasz Kubala – gitara basowa, instrumenty perkusyjne

Piotr Przyrowski – gitara akustyczna, elektryczna i ukulele

Całość koncertu pt. „Nikifor muzyką malowany” można obejrzeć na YouTube:

***

Rafał „Boni” Boniśniak – perkusista, kompozytor, realizator i producent muzyczny. Fascynat kultury i muzyki afrykańskiej. Ukończył PSM I stopnia w Pile oraz PSM II stopnia w Toruniu, w klasie perkusji prof. Violetty Wronieckiej. Absolwent Akademii Bydgoskiej. Jako perkusista na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1992 r. Od tego czasu współpracował z wieloma wybitnymi artystami. Występował na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Słowacji, Niemczech, Litwie, Ukrainie, Kanadzie, Malawi oraz Zambii. Ważniejsze nagrania fonograficzne obejmują ponad 50 płyt, w tym 12 nagranych z własnym zespołem New Day. Kompozytor muzyki teatralnej, telewizyjnej oraz wielu piosenek i utworów muzyki rozrywkowej. Laureat nagrody Mosty Starosty za upowszechnianie kultury muzycznej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021.

Fot. Piotr Droździk

Agnieszka Małecka/ Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.