Przejdź do treści

Krynica Zdrój. Strażacy ćwiczyli ewakuację osób uwięzionych w wagonach kolei gondolowej na Jaworzynie Krynickiej


Przygotowanie strażaków do sezonu zimowego w Krynicy Zdrój było intensywne i skupione na doskonaleniu umiejętności ratowników wysokościowych. W ramach tych przygotowań, w dniach 27-29 listopada, odbyły się ćwiczenia na terenie Jaworzyny Krynickiej, gdzie funkcjonują zarówno kolej krzesełkowa, jak i gondolowa.

Podczas tych zajęć strażacy skierowani do specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego „SGRW Krynica” mieli okazję doskonalić techniki linowe, zwłaszcza podczas ewakuacji z wagoników gondoli. Interesującym aspektem było wykorzystanie przestoju kolejki gondolowej, spowodowanego rutynowym przeglądem technicznym. Strażacy skoncentrowali się na sytuacjach awaryjnych, doskonaląc umiejętności ewakuacyjne z różnicami wynikającymi z charakterystyki gondoli w porównaniu do kolejki krzesełkowej.

Obiekt Jaworzyna Krynicka oferuje znaczne przewyższenia, sięgające kilkudziesięciu metrów, co wymusza użycie technik dostępu linowego. Dla doświadczonych ratowników były to rutynowe ćwiczenia, ale dla nowych członków grupy „SGRW Krynica” stanowiły one nie tylko okazję do praktycznego zapoznania się z obiektem, lecz także do zdobycia umiejętności dotarcia technikami linowymi w przypadku awaryjnego zatrzymania kolei gondolowej i konieczności ewakuacji uwięzionych osób.