Przejdź do treści

Kolejne hotele z certyfikatem Sądeckiej Marki Turystycznej

Sądecka Marka Turystyczna - fot. (olsz)

Starosta nowosądecki Marek Pławiak, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech i rektor sądeckiej PWSZ prof. dr hab. Mariusz Cygnar wręczyli dzisiaj certyfikaty Sądeckiej Marki Turystycznej przedstawicielom trzech hoteli. W tym roku wyróżnione zostały: Centrum Zdrowia i Rekreacji GEOVITA w Złockiem, Hotel PREZYDENT**** Medical Spa&Wellness w Krynicy-Zdroju oraz Hotel SPA DR IRENA ERIS w Krynicy-Zdroju. Obiekty będą mogły posługiwać się certyfikatem do 2021 roku.

– Sądecka Marka Turystyczna jest nie tylko honorowym wyróżnieniem, ale również znakiem najwyższej regionalnej jakości produktu i oferty turystycznej – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dla turystów ma być synonimem dobrego standardu usług. Ma służyć promocji firm turystycznych, poprawie jakości oferty wypoczynkowej oraz promocji Ziemi Sądeckiej i budowie jej dobrego wizerunku w Polsce.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak - fot. (olsz)
Sądecka Marka Turystyczna jest nadawana za najwyższą jakość usług turystyczno-hotelarskich. Przez rok kapituła złożona z ekspertów, obserwowała i sprawdzała jakość świadczonych usług w obiektach i pytała o opinie klientów. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych i hotelarskich.

– Cieszy mnie, że przeszli państwo przez okres kandydacki – dodał starosta Marek Pławiak. – Wasze hotele są teraz w grupie obiektów, które można polecać turystom. Cieszy mnie również, że na terenie Sądecczyzny, którą odwiedza coraz więcej polskich i zagranicznych gości, są hotele świadczące usługi na najwyższym poziomie i w różnych zakresach.

Dzisiaj wręczono także certyfikaty przedłużające możliwość używania godła Marki Sądeckiej obiektom, które otrzymały certyfikaty w 2011 r. i 2015 r. Będą mogły posługiwać się nim do 2021 roku.

Są to:

DWIE DOLINY MUSZYNA-WIERCHOMLA Sp. z o.o. (2011-2015, 2015-2018)
Kolej Gondolowa JAWORZYNA KRYNICKA S.A. (2011-2015, 2015-2018)
Pasieka BARĆ w Kamiannej (2011-2015, 2015-2018)
Hotel PERŁA POŁUDNIA w Rytrze (2011-2015, 2015-2018)
Gospodarstwo Pasieczne SĄDECKI BARTNIK w Stróżach (2011-2015, 2015-2018)
Agroturystyka U GRZEGORZA dla rodzin z dziećmi w Tyliczu (2011-2015, 2015-2018)
WIKTOR Cechini Medical & SPA w Żegiestowie-Zdroju (2015-2018)
Willa U MARTY w Tyliczu (2015-2018)
MIASTECZKO GALICYJSKIE w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu (2015-2018)

Starosta Marek Pławiak wraz z zastępcą prezydenta Nowego Sącza Wojciechem Piechem wręczyli także certyfikat Jakości Produktu Turystycznego dla HERON Live Hotel***** w Siennej.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta Marek Pławiak, zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Marian Ryba, przedstawiciele branży turystycznej na czele z dr. Józefem Wojnarowskim – pomysłodawcą nadawania certyfikatów Marki Sądeckiej oraz szefowie hoteli i restauracji z terenu Sądecczyzny.

Warto wiedzieć:
Sądecka Marka Turystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym podmiotom turystycznym, które jakością świadczonych usług oraz ich powiązaniem z dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym regionu, zasługują na najwyższe uznanie. Organizatorami konkursu są: starosta nowosądecki, prezydent miasta Nowego Sącza, Rada Konsultacyjna ds. Turystyki przy prezydencie miasta Nowego Sącza i staroście nowosądeckim, Nowosądecka Izba Turystyczna, Sądecka Organizacja Turystyczna oraz Sądecka Izba Gospodarcza.

Procedura przyznawania Marki trwa ponad rok. Rozpoczyna ją zgłoszenia się zainteresowanego obiektu, spotkanie prezentacyjne z przedstawicielami Kapituły oraz Zespołu do spraw Certyfikacji i Jakości Produktu Turystycznego. Na podstawie zebranych danych, następuje wstępna weryfikacja proponowanych produktów. Od tego momentu rozpoczyna się roczny okres oceny. W czasie dwunastu miesięcy oceniana jest jakość obsługi klientów i produktów, ale również ich związanie z Sądecczyzną – jej specyfiką kulturowo-historyczną i przyrodniczą. Związek produktów z regionem jest warunkiem koniecznym.

Roczny etap oceniania przewiduje sprawdzanie oferty na wiele różnych sposobów: wizytacje, rozmowy z klientami, badania ankietowe, bezpośrednie korzystanie z usług itd. Po tym czasie Zespół do spraw Certyfikacji przygotowuje wstępną ocenę podmiotu i oferowanych produktów. Ta ocena przekazywana jest Kapitule Marki, która ostatecznie decyduje o przyznaniu certyfikatu, odrzuceniu kandydata lub przedłużeniu okresu sprawdzającego.

Wręczenie certyfikatów Marki odbywa się w uroczysty sposób, a firmy nimi wyróżnione są szczególnie honorowane w materiałach promocyjnych, na wszelkich imprezach i wydarzeniach organizowanych przez samorządy oraz targach turystycznych, w których uczestniczy Powiat Nowosądecki i miasto Nowy Sącz.
Certyfikaty początkowo były przyznawane na 5 lat obecnie na 3 lata. Po tym czasie wyróżnieni muszą kolejny raz przejść procedurę weryfikacyjną.