Przejdź do treści

50. rocznica śmierci Nikifora

Krynica-Zdrój, pomnik Nikifora

Wczoraj w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy najcenniejszych prac Epifaniusza Drowniaka. Wystawa rozpoczęła cykl imprez poświęconych artyście w 50. rocznicę jego śmierci.

Przez całe wakacje w Muzeum Nikifora w Krynicy można będzie podziwiać najbardziej znane prace artysty. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu ma w swoich zasobach kolekcję liczącą ponad tysiąc obrazów Nikifora oraz pamiątek po artyście.

W Krynicy-Zdroju zaplanowano szereg wydarzeń poświęconych Nikiforowi. 26 czerwca odbędzie się gra miejska zatytułowana “W świecie Nikifora”. 11 lipca w Pijalni Głównej odbędzie się projekcja filmu “Mój Nikifor” – udział w projekcji filmu zapowiedziała pomysłodawczyni filmu Joanna Kos-Krauze oraz kilkoro aktorów.

Twórczość Nikifora odkryta została w 1930 roku przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z nią polskich i ukraińskich malarzy kapistów, przebywających w Paryżu. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, zwracali przede wszystkim uwagę na bezbłędne operowanie kolorem. Entuzjastyczne opinie środowiska artystycznego nie zmieniły jednak nieprzychylnego stosunku do jego twórczości – nadal nie znajdował nabywców na swoje prace i zrozumienia dla swej sztuki.