GODZ. 10:00 – SCENA PLENEROWA – DEPTAK
SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – STANISŁAWA CELIŃSKA

Stanisławy Celińskiej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to tak znakomita postać polskiego świata artystycznego, że zarówno w gronie aktorów, jak i muzyków uchodzi już za legendę. W Krynicy-Zdroju podczas 53. Festiwalu im. Jana Kiepury spotka się z artystami i opowie o swoim życiu, pracy aktorki i piosenkarki, a także z pewnością przybliży kulisy powstania jej najnowszej płyty Malinowa…, którą będziemy mieli przyjemności posłuchać w całości podczas wieczornego koncertu.

Prowadzenie spotkania: Tomasz Raczek

GODZ. 12:00 – SCENA PLENEROWA – DEPTAK
KONCERT PROMENADOWY – MUZYKA ŚWIATA

Kolejnego dnia, w samo południe znów spędzimy cudowne chwile na Krynickim Deptaku wraz z Krynicką Orkiestrą Zdrojową im. Adama Wrońskiego pod batutą Mieczysława Smydy oraz z Zespołem Tańca Artystycznego Miniatury. Tym razem kryniccy artyści przygotowali dla nas wspaniałą podróż przez najpiękniejsze melodie świata. Usłyszymy miedzy innymi: Ponad falami J. Rosasa, Taniec hiszpański W. Starka, Pod dachami Paryża H. Girauda, Barcarolle J. Offenbacha, czy Łyżwiarzy E. Waldteufela oraz wiele innych wspaniałych melodii znanych Państwu doskonale. Za pewne nie jedno z nas będzie miało ochotę porwać do tańca osobę siedzącą obok, zwłaszcza gdy Zespół Miniatury z gracją lekkością będą wykonywać na scenie skomplikowane układy taneczne. Koncert ten będzie niewątpliwie ucztą dla ucha, ale także dla oka.

Wykonawcy:
Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego
Mieczysław Smyda – dyrygent
Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” – balet

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

GODZ. 15:00 – SCENA PLENEROWA – DEPTAK
KONCERT POPOŁUDNIOWY – ESTRADA MŁODYCH – VERBUM NOBILE STANISŁAWA MONIUSZKO W WYKONANIU AKADEMII MUZYCZNEJ W BYGDOSZCZY.

Czwartego dnia festiwalu w cyklu ESTRADA MŁODYCH zobaczymy kameralną inscenizację jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki Verbum Nobile do libretta Jana Chęcińskiego. Opera ta jest jednym z nielicznych przykładów polskiej opery komicznej. Opowiada historię młodego szlachcica Michała Pakuły, który ulega wypadkowi podczas podróży. Opiekę nad chorym roztacza szlachcianka Zuzia z pobliskiego majątku. Chłopak przedstawia się jednak imieniem Stanisław. Młodzi oczywiście zakochują się w sobie, jednakże ojciec Zuzi – pan Serwacy Łagoda oświadcza, że z tej miłości nic nie będzie, bo gdy Zuzia była jeszcze dzieckiem dał „verbum nobile” (szlacheckie słowo honoru) swemu przyjacielowi – Marcinowi Pakule, że córka zostanie żoną jego syna. Młodzi oczywiście rozpaczają, a zirytowany Serwacy przysięga, że Zuzia nigdy nie wyjdzie za mąż za Stanisława. Jednak po wielu perypetiach okazuje się szczęśliwie, że to właśnie Stanisław jest synem Marcina Pakuły i młodzi mogą wreszcie być razem.

Wykonawcy:
Piotr Wajrak – dyrygent
Artur Pilch – fortepian
Studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Obsada:
Serwacy Łagoda, szlachcic – Alan Sobkowicz – bas
Zuzia, jego córka – Roksana Korban – sopran
Marcin Pakuła, szlachcic – David Roy – baryton
Michał (Stanisław), jego syn – Mateusz Grochowski – baryton
Bartłomiej – Krystian Kułak – baryton
Chór wieśniaczek i wieśniaków:
Edyta Adamek, Anna Finczek, Zuzanna Frątczak, Klaudia Janicka, Klaudia Kalinecka, Natalia Kreft, Kamila Lewicka, Małgorzata Nowicka, Aneta Nurcek, Karolina Pankowska, Katarzyna Joanna Pietrzak, Dorota Wojtczak, Cyprian Chwieralski, Piotr Haik, Dawid Jenczewski, Michał Jopek, Tomasz Kornat.
Gościnnie w chórze: Natalia Greala, Łukasz Dyngosz
Realizatorzy:
Kierownik muzyczny: Piotr Wajrak
Reżyser: Ryszard Smęda
Asystent reżysera: Łukasz Przykłocki
Przygotowanie solistów: Dorota Demidowicz, Olga Wołkowa, Artur Pilch
Przygotowanie chóru: Anna Kocent
Organizator ze strony Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
prof. dr hab. Małgorzata Grela, Dziekan Wydziału Wokalnego w A. Muz. w Bydgoszczy
Pedagodzy: mgr Anna Kocent, dr hab. Wojciech Dyngosz

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

GODZ. 20:00 – PIJALNIA GŁÓWNA
KONCERT WIECZORNY – KONCERT STANISŁAWY CELIŃSKIEJ – MALINOWA Z UDZIAŁEM ZESPOŁU MACIEJA MURASZKO
Po porannym spotkaniu z gwiazdą, wieczorem Stanisława Celińska zaprezentuje krynickiej publiczności swoją ostatnią płytę Malinowa… Jest to płyta długo wyczekiwana przez wielbicieli artystki – od wydania i ogromnego sukcesu Atramentowej. Stanisława Celińska dedykuje ją swoim fanom, dzięki którym ta płyta powstała. Album nawiązuje oczywiście do poprzedniej, został jednak poszerzony o brzmienia i utwory w innych niż dotychczas klimatach. Materiał jest w pełni autorski – prawie wszystkie teksty napisała sama Celińska pod wpływem rozmów i historii opowiedzianych przez fanów na spotkaniach po koncertach. Za ich pomocą artystka opowiada słuchaczom o różnych ważnych chwilach i rozterkach życiowych. Za muzykę, aranżacje i produkcję odpowiedzialny jest ponownie Maciej Muraszko, a gościnnie można usłyszeć Piotra Fronczewskiego oraz Marcina Wyrostka.

/źródło: festiwalkiepury.pl