Przejdź do treści

Powiat Nowosądecki świętował 20-lecie współpracy z niemieckim Powiatem UNNA

Powiat Nowosądecki świętował 20-lecie współpracy z niemieckim Powiatem UNNA

Wczoraj w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju odbyło się spotkanie z okazji 20-lecie współpracy Powiatu Nowosądeckiego z niemieckim Powiatem UNNA, w którym uczestniczyli między Starosta nowosądecki Marek Pławiak i starosta powiatu UNNA Michael Makiolla. Nie zabrakło też osób, które zainicjowały kontakty obu samorządów i przez 20 lat je koordynowały.

Świętujemy dzisiaj dwudziestą rocznicę współpracy samorządowej Powiatu Unna i Powiatu Nowosądeckiego. Przez ten czas wiele się zmieniło w Polsce i Europie. Zaczynaliśmy, gdy nie było jeszcze dzisiejszego podziału administracyjnego w naszym kraju, a na ziemi sądeckiej działał poprzednik powiatu – Sądecka Miejska Strefa Usług Publicznych – mówił starosta Marek Pławiak. – Pierwsze nasze kontakty nawiązaliśmy w 1997 roku. Przez dwa dziesięciolecia zmienił się podział administracyjny w Polsce, zmieniały się Zarządy Powiatu Nowosądeckiego, ale niezmienna pozostała wola współdziałania z naszymi niemieckimi partnerami. Każdy kraj ma odrębną historię, zwyczaje, język i tradycję narodową. Rozumiemy jednak, że – przy zachowaniu różnic – konieczne jest poszukiwanie tego, co łączy i tworzy wspólnotę. Tym są właśnie kontakty mieszkańców, szkół, instytucji samorządowych. One budują łańcuch życzliwości i przyjaźni, który owocuje w trudnych chwilach i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Starosta dodał, że tworząc sądecki samorząd powiatowy, mogliśmy garściami czerpać z doświadczenia niemieckich lokalnych wspólnot.
– Przez dwadzieścia lat polski samorząd powiatowy zyskał cenne doświadczenia i stałą mocną pozycję w demokratycznym państwie – mówił starosta Marek Pławiak. – W tym czasie rozwijały się nasze partnerskie kontakty. Trzeba tu wspomnieć o pomocy powiatu Unna w czasie klęski żywiołowej w 2001 roku, setkach młodych ludzi, którzy korzystali z wymian szkolnych i studenckich, kontaktach służb ratowniczych, zrealizowanych wspólnie projektach oraz wizytach oficjalnych delegacji. Nie było roku bez samorządowych działań transgranicznych. Początkowo nieoficjalna współpraca została przypieczętowana umową podpisaną w kwietniu 2002 roku. Miałem wtedy przyjemność być radnym powiatowym. Teraz jako starosta mam możliwość świętowania dwudziestolecia samorządowego współdziałania. To dla mnie niezwykle ważne wydarzenie.

Zwracając się do landrata Michaela Makiolli – starosty Powiatu Unna, starosta Marek Pławiak powiedział:
– Drogi Michaelu! Dziękuję Ci za niezwykle miłe spotkanie, wspólne chwile i okazję do ciekawych rozmów. Zawsze będziesz mile widziany i oczekiwany w moim domu, podobnie jak samorządowcy z Unny są miłymi gośćmi na Sądecczyźnie. Mam nadzieję, że kolejne dwadzieścia lat przyniesie naszym powiatom dalszy rozwój kontaktów, wiele wzajemnych przyjaźni i zrealizowanych projektów. Jestem pewien, drogi Michaelu, że będziesz o to dbać, bo przecież zawsze dba się o przyjaciół. Kończę jeszcze jednym akcentem łączącym nasze regiony. Mieszkańcy Powiatu Unna i Powiatu Nowosądeckiego przez stulecia żegnali się podobnym wezwaniem. Po Polsku to „SZCZĘŚĆ BOŻE”, a po Niemiecku „GRUSS GOTT”.

W podobnym tonie wypowiadał się Michael Makiolla – starosta Powiatu Unna, podkreślając wzajemną wieloletnią współpracę i przyjaźń, jaka wywiązała się między mieszkańcami Sądecczyzny i Unny.
Spotkanie uświetnił występ orkiestry symfonicznej, a wszyscy obecni mogli spróbować pysznego tortu.

/Fot. Maria Olszowska