Przejdź do treści

Pensjonaty i apartamenty bez pomocy państwa

Zdjęcie ilustracyjne - fot. pixabay.com

Rząd przyjął ostateczny kształt ustawy zwanej tarczą 6.0. Niestety posłowie wykreślili z niej dwa kluczowe kody PKD: 55.20 i 68.20, które w listopadzie do projektu tarczy antykryzysowej dopisał Senat.

Od 7 listopada obwiązuje zakaz wynajmu krótkoterminowego, z wyjątkiem gości znajdujących się w podróży służbowej. To potężny cios dla branży turystycznej, która liczyła, że podczas zimy odrobi chociaż część strat po wiosennym lockdownie i nienajlepszym sezonie wakacyjnym. Do wczoraj właściciele apartamentów czy pensjonatów liczyli na wsparcie ze strony rządu w tej dramatycznie trudnej sytuacji. Niestety Sejm, głosami posłów PiS, odrzucił poprawki, które dawałyby im możliwość minimalnego wsparcia.

Zamiast pomocy obowiązek wymiany kas fiskalnych

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie obowiązek rejestracji na kasach fiskalnych online sprzedaży usług między innymi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Oznacza to, że właściciele hoteli, pensjonatów i apartamentów muszą wymienić kasy fiskalne mimo, że posiadają zakaz przyjmowania prywatnych gości w swoich obiektach do 17 stycznia 2021 roku.