Przejdź do treści

Nowoczesny sprzęt medyczny ratuje życie pacjentów

szpital

Początek 2018 roku przyniósł świetne informacje dla mieszkańców Krynicy-Zdrój, ale także turystów i kuracjuszy odwiedzających tamtejszy kurort. Krynicki Szpital im. dra Józefa Dietla został rozbudowany, zyskując nowoczesne oddziały pediatrii, położnictwa i intensywnej terapii. Są one wyposażone w aparaturę medyczną na europejskim poziomie, która ratuje życie małych i dużych pacjentów szpitala. Zakup sprzętu był możliwy dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO) w wysokości ponad 5,7 mln zł.

Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania podpisał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Środki unijne od lat zmieniają życie Małopolan. W dużej mierze pieniądze te inwestujemy w zdrowie mieszkańców – w całym regionie remontujemy kolejne szpitale, tworzymy nowe oddziały, ale też kupujemy światowej klasy sprzęt medyczny – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys i dodaje, że dzięki właśnie rozstrzygniętemu konkursowi zmiany obejmą nie tylko krynicki szpital, ale aż 26 placówek w całym regionie. – W sumie na ten cel przeznaczymy aż 137,2 mln zł z RPO – dodaje wicemarszałek Sorys.

Świetne warunki dla pacjentów i rodziców
Dofinansowanie z RPO pozwoliło na zakup sprzętu, który trafił m.in. na oddział pediatrii i noworodków. Został on wyposażony chociażby w nowoczesny aparat do wykonywania USG, a także specjalne wózki i stanowiska do resuscytacji małych pacjentów. Powody do zadowolenia mogą mieć też rodzice, gdyż z myślą o nich zostały kupione wygodne sofy i fotele, w których mogą komfortowo odpocząć podczas pobytu z dziećmi w szpitalu. W sumie wartość zakupionego sprzętu to ponad 7,8 mln zł, a całkowity koszt budowy nowego szpitalnego skrzydła wyniósł ponad 13,6 mln zł.

Dodajmy, że dzięki unijnym dotacjom w subregionie sądeckim zostanie zrealizowanych aż siedem ważnych projektów. Oprócz szpitala w Krynicy-Zdroju obejmą one też placówki w Gorlicach, Limanowej, Dobrej, Porębie Wielkiej, Podegrodziu oraz Szczyrzycu. Koszt realizacji tych przedsięwzięć opiewa na kwotę niemal 33,9 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej to ponad 24,7 mln zł.

Szpital im. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju powstał w październiku 1955 r. Placówka zapewnia stacjonarne, całodobowe oraz ambulatoryjne udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz mieszkańców miasta i gminy Krynica-Zdrój oraz powiatu nowosądeckiego. Ze względu na usytuowanie w rejonie uzdrowiskowo-turystycznym z opieki medycznej korzystają również pacjenci z różnych rejonów Polski, a także z zagranicy.

/www.malopolska.pl

Tagi: