Pożar trawy na ul. Źródlanej - Fot. KMPSP NS

W niedzielę 22 kwietnia około godziny 14:50 zastępy z JRG w Krynicy Zdroju zadysponowane zostały do gaszenia pożaru suchej traw w pobliżu drewnianego domu na ulicy Źródlanej w Krynicy Zdroju.

Paląca się trawa zagrażała drewnianemu budynkowi zgromadzenia sióstr zakonnych, w pobliżu znajdował się także blok mieszkalny. Na szczęście strażacy szybko opanowali ogień przy użyciu tłumic. Działania ratowniczo-gaśnicze trwały niespełna godzinę.

W miniony weekend na Sądecczyźnie odnotowano 27 pożarów z tego większość to były pożary suchych traw.

Kary za wypalanie traw
Przypominamy – Wypalanie traw jest zabronione, kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Od roku do lat 10 pozbawienia wolności grozi rolnikowi, jeżeli wypalanie traw skończy się pożarem okolicznych zabudowań, zagrażającym życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.
Karę na podstawie nie przestrzegania dobrej kultury rolnej może nałożyć na rolnika również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Karą za wypalanie traw może być zmniejszenie dopłat przysługujących za dany rok o ok. 3%. Sankcja ta nie jest jednak stała i zostaje określona indywidualnie przy każdym przypadku wypalania traw. W zależności od stopnia winy rolnika, może być podwyższona nawet do 5% lub obniżona do 1%. Jeżeli rolnik uporczywie i celowo wypalał trawy, ARiMR może całkowicie pozbawić rolnika dopłat bezpośrednich za dany rok.

fot. KMPSP Nowy Sącz