Krynicki Aquapark

W grudniu ubiegłego roku pojawiły się nieoficjalne informacje że już tylko kilka miesięcy dzieli nas od rozpoczęcia budowy krynickiego Aquaparku. Pojawiły się również wizualizacje hali basenowej i całego kompleksu. Budowa Aquaparku cieszy się zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krynicy-Zdroju jak i turystów a wzbogacenie oferty turystycznej uzdrowiska o Aquapark z całą pewnością przyciągnie tutaj więcej gości, zwłaszcza poza sezonem letnim i zimowym.

Gdzie powstanie Aquapark?
Znamy już lokalizacje Krynickiego Aquaparku, zostanie wybudowany na centralnej i południowej części działki, na której aktualnie mieści się boisko piłkarskie. Ta lokalizacja była brana pod uwagą od samego początku jako najbardziej prawdopodobna. O jej wyborze przesądziło ostatecznie bezpośrednie sąsiedztwo hali lodowej, ponieważ okazało się że hala ta posiada dużą nadwyżkę ciepła produkowanego przez agregaty schładzające taflę lodową. Zaangażowani w projekt inżynierowie twierdzą że nadwyżka ta może być bez problemu wykorzystana do podgrzania wody niezbędnej do funkcjonowania infrastruktury Aquaparku. Nie zastąpi ona wprawdzie innych źródeł energii, ale bez wątpienia znacząco obniży koszty eksploatacji obiektu. Ze wstępnych szacunków wynika, że ta innowacyjna metoda podgrzewania wody przyniesie ogromne oszczędności w skali całego roku nawet wtedy, gdy jej zastosowanie podniesie temperaturę o 1–2 stopnie C.

Jak będzie wyglądał budynek Krynickiego Aquaparku?


Pracownia projektowa, której zlecono zaprojektowanie Krynickiego Aquaparku zaproponowała architekturę charakterystyczną dla regionu z nowoczesnymi elementami podkreślającymi funkcje obiektu. Do głównej bryły od strony zachodniej dochodzić będzie bryła o analogicznym (dwuspadzistym) kształcie. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano otoczone z trzech stron podwórko, sprawiające przytulne i kameralne wrażenie. Zostanie ono podzielone na dwie części, każda podległa innemu kompleksowi – jedna basenowemu, druga saunowemu. W północnej części budynku, nad jego bryłę, wystawać będzie wieża, na szczycie której, na wysokości 9 metrów, zainstalowany zostanie start zjeżdżalni o długości około 80 metrów.
Od strony północnej rozmieszczono parkingi, obsługę techniczną, a także funkcje, które nie wymagają dużo naturalnego światła – siłownię, zjeżdżalnie oraz przebieralnie. Od strony południowej – lepiej nasłonecznionej – ulokowano basen rekreacyjny i brodzik dziecięcy, a także zespół saunowy oraz wewnętrzny plac z atrakcjami: basenami zewnętrznymi i saunami.
Prawie wszystkie funkcje Aquaparku zostaną rozmieszczone na parterze. Zespół saunowy będzie połączony z halą basenową. Zespół ten posiadać będzie własne wejście z zewnątrz z dedykowaną przebieralnią – tak, by mógł działać niezależnie od reszty obiektu, na przykład kiedy ta reszta będzie zamknięta wieczorem. Na piętrze nad przebieralniami (na tarasie technicznym) rozmieszczono główną (basenową) centralę wentylacyjną. Dla siłowni i aerobiku zaprojektowano wspólną salę o pow. 218 m2. Sala będzie obsługiwana przez basenowy zespół przebieralni z natryskami i WC. Przy sali zaprojektowano pokój trenera i magazyn. Powierzchnia piwnicy zarezerwowana jest dla zespołu pomieszczeń technicznych oraz zespołu przebieralni personelu (plus pomieszczenie socjalne).

Hala basenowa zostanie wyposażona w następujące elementy:

  • A – Basen pływacki o długości 25 metrów i szerokości 13 metrów (pow. 325 m2). Basem będzie głęboki na 1,8 m i zostanie podzielony na 6 torów, z których 3 wyposażone zostaną w podnoszone dno.
  • B – Basen rekreacyjny o pow. 129 m2 (o głębokości zmiennej od 0,9 m do 1,2 m), z dodatkowymi atrakcjami w postaci: huśtawki wodnej, siedziska i leżanki napowietrzającej, gejzerów, wulkanu, masaży bocznych podwodnych oraz masaży karku.
  • C – Brodzik dla dzieci o pow. 36 m2 i głębokości 30 cm z miękkim dnem, z dodatkowymi atrakcjami w postaci: zjeżdżalni dziecięcej „słonika”, grzybka wodnego, fontanny i wiadra.
  • D – Basen będący lądowiskiem dla zjeżdżalni rodzinnej.

Wszystkie niecki zostaną wykonane ze skręcanych paneli ze stali szlachetnej powlekanych laminatem w kolorze błękitnym. Zaprojektowano też zjeżdżalnię rodzinną prostą o długości 9 metrów i szerokości 3 metrów z lądowaniem w wydzielonym basenie oraz zjeżdżalnię rurową otwartą o długości około 80 metrów z własnym lądowiskiem. Przy hali basenowej przewidziano także pomieszczenie ratownika z zapleczem.

Obiekt zostanie wyposażony w trybuny dwurzędowe na ok. 100 miejsc. Takie rozwiązanie zapewni najlepszą widoczność i komunikację. Dodatkowo umożliwi dobry kontakt widzów (rodziców) z zawodnikami (dziećmi). Liczba miejsc na trybunach i parametry niecki pozwolą organizować zawody na poziomie regionalnym.
W skrzydle dochodzącym poprzecznie do głównej bryły budynku zaprojektowano bogaty zespół saunowy. Posiadać on będzie swoje własne wejście wraz z przebieralniami, dzięki czemu może funkcjonować niezależnie od reszty Aquaparku. W pakiecie saun przewidziano: dwie sauny fińskie – dużą (z widokiem na wewnętrzne podwórko) i małą (szybciej nagrzewającą się); saunę suchą łagodną, infrared, parową łagodną i parową gorącą, a także grotę śnieżną. Poza saunami w zespole zaprojektowano urządzenia schładzające – wiadra, bicze szkockie, basen lodowy i brodzik z prysznicem. Przewidziano także miejsce na salę tepidarium – salę relaksu.

Na „podwórku” główną atrakcję stanowić będą dwa baseny zewnętrzne. Każdy podlegać będzie innemu zespołowi; północny – hali głównej; południowy – zespołowi saunowemu. Baseny rozdzielone zostaną pasem zieleni. Od strony południowej podwórko zamykać będzie pawilon, w którym zaprojektowano dodatkowe trzy sauny oraz magazyn na leżaki. Jeszcze dalej na południe, przy granicy działki, przewidziano miejsce na boisko o standardowym rozmiarze „szkolnym” 16 x 30 m.