Przejdź do treści

Brawa dla Oliwiera Martyny z Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju

fot. Oliwier Martyna.

Oliwier Martyna z Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju najlepszy podczas pierwszego dnia Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla Funkcjonariuszy Policji

Na terenie Stacji Narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach w dniach 5-6 marca br. rozgrywane są organizowane przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji VI Ogólnopolskie Zawody Narciarskie dla Funkcjonariuszy Policji objęte patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.

W mijającym sezonie zimowym na polskich stokach mogliśmy spotkać blisko 200 policjantów (w tym także st. sierż. Oliwiera Martynę z krynickiego komisariatu). Potrzeba podejmowania działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na stokach dostrzegana jest nie tylko w rejonach tradycyjnie kojarzonych ze sportami zimowymi. W obszarze tym prowadzona jest również współpraca międzynarodowa czego przykładem są polsko-włoskie patrole narciarskie w rejonie miejscowości Moena oraz Madonna di Campiglio.

Z podejmowaniem działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich wiąże się potrzeba ciągłego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności „policjantów-narciarzy”. Stąd też inicjatywa cyklicznej weryfikacji ich umiejętności w duchu sportowej rywalizacji poprzez organizację Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla Funkcjonariuszy Policji. W bieżącym roku jest to już szósta edycja. Zawody organizowane są przez Biuro Prewencji KGP we współpracy ze Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego oraz Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Zawody odbywają się na terenie Ośrodka Narciarskiego Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach.

O poziomie wyszkolenia naszych policjantów-narciarzy świadczy również zwycięstwo polskiej policyjnej reprezentacji w kwalifikacji drużynowej podczas rozegranych w dniu 12 marca br. VIII Międzynarodowych Zawodach Narciarskich MSW Republiki Chorwacji, gdzie polscy policjanci pokonali kilkudziesięciu zawodników z 8 krajów europejskich.

Tegorocznym rozgrywkom i osiąganiu doskonałych rezultatów wydaje się sprzyjać, co należy podkreślić, wyjątkowo wspaniała aura, która nie rozpieszczała nas w bieżącym sezonie.

W uroczystym otwarciu zawodów, które poprzedzone zostało wczorajszą odprawą techniczną i losowaniem numerów startowych udział wzięli Maciej Kwiatkowski – członek zarządu SITN PZN oraz dr Marek Palik Instruktor Wykładowca SITN PZN.

W zawodach rywalizuje 17 drużyn składających się z 34 policjantów, w tym pięciu policjantek reprezentujących 11 garnizonów tj.: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego.

W ramach zawodów rozegrane zostaną trzy konkurencje:

  • Slalom gigant;
  • „Spacer Narciarza” – polegający na pokonaniu na nartach wyznaczonej trasy z plecakowym zestawem ratunkowym oraz z akią dla pokrzywdzonego (w tej roli wykorzystany zostanie fantom) i przetransportowaniu go do miejsca docelowego;
  • Test wiedzy — obejmujący problematykę organizacji i pełnienia służby patrolowej, w tym na zorganizowanych terenach narciarskich.

Podczas zawodów prowadzona jest klasyfikacja indywidualna oraz drużynowa. Dla  zwycięzców zawodów, jak i poszczególnych konkurencji, przewidziano puchary ufundowane przez Komendanta Głównego Policji. Zwycięzcy zawodów walczą również o nagrody motywacyjne. Ponadto dla zwycięzców w klasyfikacji indywidualnej przewidziane zostały również odznaki „Zwycięzcy konkursu wiedzy i sprawności zawodowej”.

W poszczególnych konkurencjach najlepszymi okazali się:

Konkurencja nr 1 – SLALOM GIGANT

  • I miejsce – st. sierż. Oliwier MARTYNA – KWP w Krakowie
  • II miejsce – st. sierż. Damian MAREK – KWP w Krakowie
  • III miejsce – sierż. szt.   Radosław DENDYS – KWP w Katowicach

Konkurencja nr 2 – SPACER NARCIARZA

  • I miejsce

KWP w Krakowie – drużyna nr 1

  1. sierż. Damian MAREK, st. sierż. Oliwier MARTYNA
  • II miejsce

KWP w Białymstoku – drużyna nr 2

post. Mariusz BIZIEWSKI, post. Karol BIZIEWSKI

  • III miejsce

KWP w Krakowie – drużyna nr 2

sierż. szt. Piotr WARZECHA, sierż. szt. Artur Horecki

Foto: nadkom. Aneta Giżyńska KWP w Krakowie, www.policja.pl oraz st. sierż. Oliwier Martyna

/Źródło: ww.policja.pl (Biuro Prewencji KGP)