31 marca to ostateczny termin do wykorzystania bonu turystycznego. Bon ten uprawnia do dofinansowania wypoczynku dziecka, ale można go wykorzystać także jako zaliczkę za planowany po tej dacie wypoczynek. Wysokość bonu to 500 zł na dziecko, a dla dziecka z niepełnosprawnością wynosi 1000 zł. Można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca.
Rodzice mają możliwość skorzystania z bonu na wiele sposobów, na przykład płacąc za hotel, apartament, pensjonat, czy pobyt gospodarstwie agroturystycznym. Można również zapłacić nim za zorganizowany wypoczynek, w tym wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę z dwiema usługami, np. transportem i zwiedzaniem.
Na liście podmiotów turystycznych, które akceptują płatności bonami, znajduje się około 28 tysięcy instytucji. Pełną listę można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego “500+” w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także tym, którzy nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 roku. Rodzice dzieci urodzonych między 1 października a 31 grudnia 2022 roku mogą również skorzystać z bonu, jeśli złożą wniosek o świadczenie rodzinne w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka.
Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie po zalogowaniu i uzupełnieniu danych kontaktowych, rodzic otrzymuje unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas płatności bonem należy podać ten numer, a następnie otrzyma się kod potwierdzający transakcję.
Jeśli osoba uprawniona nie posiada zakładki Polskiego Bonu Turystycznego na swoim profilu PUE ZUS, należy złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej, którego wzór znajduje się na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/.