Wystartował 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Wystartował 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
fot. festiwalkiepury.pl

11 sierpnia w Krynicy-Zdroju rozpoczął się 52. Festiwalu im. Jana Kiepury. W trakcie tegorocznego festiwalu odbędzie się między innymi blisko 35 imprez, w tym wielkie gale operowe i operetkowe, spektakle operowe i teatralne, widowiska plenerowe, koncerty kameralne i spotkania z artystami.

Jak mówi Dariusz Reśko burmistrz Krynicy-Zdrój 52. Festiwalu im. Jana Kiepury będzie niezwykle różnorodny – To już kolejny festiwal pełen zagranicznych sław. Przyjadą artyści nietuzinkowi, z wielu stron świata. I ta różnorodność kulturowa, głosowa i muzyczna jest wyróżnikiem tegorocznej edycji. Różnorodność stała się już pewnego rodzaju DNA festiwalu, należącego do najstarszych festiwali w Polsce – mówi Dariusz Reśko.

W trakcie tegorocznego festiwalu w Krynicy-Zdroju wystąpi wielu uznanych artystów z Austrii, Japonii, Chin, Meksyku, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier oraz oczywiście Polski. Zaśpiewają m.in.: Luis Chapa, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Mari Moriya, solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera; Katerina Hebelkova, artystka Opery Narodowej w Pradze; Aliaksandr Mikhniuk, solista Teatru Wielkiego w Mińsku. Wystąpi również wielu polskich solistów, jak m.in.: Wojciech Śmiłek, bas Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie znany z teatrów operowych Europy, Iwona Socha, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Ewelina Szybilska, Katarzyna Mackiewicz, Łukasz Gaj, czy młody, ale już robiący karierę za granicą Hubert Zapiór.

Na festiwalu zagra siedem orkiestr, trzy zagraniczne: Wiener Opernball Orchester, Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinka, dyrektora Opery Narodowej w Pradze a także Orkiestra Lwowskich Filharmoników pod batutą jej naczelnego dyrektora Wolodymyra Sywohipa oraz cztery polskie: Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Piotra Rubika, Filharmonii Zabrzańskiej pod kierunkiem Rafała Janiaka i Sławomira Chrzanowskiego, Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego a także Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy.

52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju został zainaugurowany koncertem Piotra Rubika. – Jestem entuzjastą talentu pana Piotra Rubika. Być może to zaważyło, że nasza Rada Programowa przychyliła się do tego pomysłu. Od czasu jego pierwszych płyt „Tu es Petrus” i „Rubikon”, które cieszyły się ogromną popularnością, pozostaję wielbicielem jego twórczości. I zapewne nie jestem w tym odosobniony. Do dziś wożę te płyty w samochodzie. Najwyższy czas, aby w ramach festiwalowej różnorodności Piotr Rubik wystąpił na festiwalu w Krynicy. – podkreśla Dariusz Reśko.

Więcej o festiwalu przeczytasz na stronie www.festiwalkiepury.pl